TÜRKİYE CUMHURİYETİ
SAĞLIK BAKANLIĞI
HAYAT EVE SIĞAR (HES) UYGULAMASI
Aydınlatma Metni

Bu Aydınlatma Metni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun (“KVK Kanunu”) “Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlülüğü” kenar başlıklı 10 uncu maddesi uyarınca ve KVK Kanunu kapsamında veri sorumlusu olan T.C. Sağlık Bakanlığı (Bakanlık) tarafından, COVID-19'la mücadele etmek veya hastalığın yayılmasını azaltmak için temaslı ya da enfekte olmuş kişileri takip eden veya izleyen, kişilerin seyahat etmeye veya kamusal alanlara girmeye uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla güncel enfeksiyon durumunu veya enfeksiyon geçmişini doğrulayan bir uygulama olan Hayat Eve Sığar Uygulaması (HES Uygulaması) kullanıcılarına, kullanıcılara ait kişisel veriler hususunda bilgilendirme yapmak amacıyla hazırlanmıştır. KVK Kanunu uyarınca veri sorumlusu sıfatını haiz Bakanlığın merkez adresi “Bilkent Yerleşkesi, Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı 6001. Cad. No:9 Çankaya/Ankara 06800”dir.

Veri Sorumlusunun Kimliği

Bu uygulamada işlenen kişisel verileriniz bakımından veri sorumlusu T.C. Sağlık Bakanlığı’dır.

Kişisel Verilerin İşlenme Amaçları

Bu uygulamada aşağıda yer alan kişisel verileriniz şu amaçlarla işlenebilmektedir:

 • Kimlik verisi: T.C. kimlik numarası, baba adı ve doğum tarihi bilgileriniz kimliğinizin doğrulanması ve sağlık hizmeti süreçlerinin yürütülmesi amacıyla işlenebilmektedir. Bu verilerinizi beyan etmeksizin de uygulamayı bazı kısıtlamalarla kullanabilmektesiniz. T.C. kimlik numaranızı HES Uygulaması aracılığıyla beyan etmeyi tercih etmemeniz halinde, COVID-19 riskinizin hesaplanabilmesi için yaş bilginizi paylaşmanız gerekmektedir.
 • İletişim verisi: Cep telefonu numarası bilginiz HES Uygulamasını ilk yüklediğinizde, SMS ile gönderilecek olan kodu girmek, telefon numarası bilginizi doğrulayarak bilgi güvenliğini sağlamak ve sağlık hizmeti süreçlerinin yürütülmesi amacıyla işlenebilmektedir. Her cep telefonu numarası ile HES Uygulamasına yalnızca bir kez kayıt olunabilmekte; aynı cep telefonu numarası ile birden fazla kişinin HES Uygulamasını kullanma imkânı bulunmamaktadır. Ayrıca HES Uygulamasının “Aile” sekmesinde takip etmek istediğiniz sevdiklerinize davetiye göndermek için onların cep telefon numaralarını girmeniz veya kişi listesinden seçmeniz gerekmektedir.
 • Konum verisi: Konum bilginiz harita üzerinde konumuzun gösterilmesi, bulunduğunuz bölgede COVID-19 pozitif ve risk yoğunluğunun harita üzerinden gösterilmesi, izolasyon altında bulunduğunuz lokasyonun belirlenmesi, bu lokasyonu terk etmeniz durumunda tarafınıza bildirim gönderilmesi ve ilgili makamlara bilgi verilmesi amaçlarıyla işlenebilmektedir.
 • Sağlık verisi: Sağlık bilgileriniz, COVID-19 riskinizin belirlenmesi ve sağlık hizmeti süreçlerinin yürütülmesi amacıyla işlenebilmektedir. Yöneltilen sorulara vereceğiniz yanıtlara göre en yakın sağlık tesisini ziyaret etmeniz istenebilecek veya periyodik aralıklarla hastalık belirtileriniz hakkında tarafınıza sorular yöneltilebilecektir. Risk durumu bilginiz HES Kodlarınızda riskli/risksiz durum bilginizin görüntülenebilmesi ile sağlık hizmeti faaliyetinin yürütülmesi amacıyla işlenecektir.

 • HES Kodunuz aracılığıyla ayrıca COVID-19 aşı durumunuz, son 6 ay içerisinde COVID-19 hastalığını geçirip geçirmediğiniz, son 72 saat içerisinde sonucu negatif çıkmış bir PCR testinizin olup olmadığı bilgileriniz de paylaşılabilecektir. Sayılan bu bilgileri HES Kodu aracılığıyla paylaşmak istememeniz halinde;
  • HES Uygulamasını indirebilir, HES Uygulaması üzerinde yer alan “HES Kodu Ayarlarım” sekmesi üzerinden HES Kodu ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Sayılan bu bilgileri HES Kodu aracılığıyla paylaşıma dilediğiniz zaman açabilir veya kapatabilirsiniz.
  • Ayrıca 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile HES IZIN yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve RET” yazabilir, sayılan bu bilgilerin HES Kodu aracılığıyla paylaşımını kapatabilirsiniz.
  • Mavi Kart sahibiyseniz veya T.C. Kimlik Numaranız 97, 98, 99 ile başlıyor ise HES IZIN yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla, T.C. Kimlik Numarası, doğum yılı ve RET” yazabilir, 2023 kısa numarasına SMS gönderebilirsiniz.
  • T.C. Kimlik Numaranız veya 99, 98, 97 ile başlayan Yabancı Kimlik Numaranız bulunmuyor ise, Pasaport bilgileriniz ile “HES IZIN yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı, RET” yazabilir 2023’e SMS gönderebilirsiniz.
  • HES Kodu ayarlarınızı dilediğiniz zaman yukarıda tanımlanan usul ile ve “RET” yerine “KABUL” yazarak değiştirebilir; HES Kodunuz aracılığıyla ayrıca COVID-19 aşı durumunuz, son 6 ay içerisinde COVID-19 hastalığını geçirip geçirmediğiniz, son 72 saat içerisinde sonucu negatif çıkmış bir PCR testinizin olup olmadığı bilgilerinizi yeniden paylaşıma açabilirsiniz.

 • Meslek verisi: Sağlık çalışanı olup olmadığınız ve eğer sağlık çalışanıysanız hastalarla temasınızın olup olmadığı bilgisi, hastalık riski seviyesini belirlemek amacıyla işlenebilmektedir.
 • Bluetooth verisi: HES Uygulaması üzerinden izin vermeniz dahilinde kullanıcıların sosyal mesafeyi koruyarak sağlıklı kalmasına yardımcı olunması adına bluetooth bilginiz işlenebilmektedir. Bu izin uygulama içerisinde gelecek olan uyarı penceresi sayesinde verilebilecektir.
 • Kamera verisi: HES Uygulaması üzerinden izin vermeniz dahilinde HES Kodu QR Kod fotoğrafını çekmek için kamera bilginiz işlenebilmekte ve arka planda işlem güvenliği süreçlerinin yürütülebilmesi amacıyla kaydedilebilmektedir. Bu izin uygulama içerisinde gelecek olan uyarı penceresi sayesinde verilebilecektir.
 • Kişi listesi verisi: HES Uygulaması üzerinden izin vermeniz dahilinde kullanıcıların kişi listesinden sevdiklerini ekleyerek takip edebilmesi için kişiler (telefon rehberi) bilginiz işlenebilmektedir. Bu izin uygulama içerisinde gelecek olan uyarı penceresi sayesinde verilebilecektir.
 • Dosya (Video/Ses/Görüntü) verisi: HES Uygulaması üzerinden izin vermeniz dahilinde kural ihlal bildiriminde bulunurken beyanlarınızı destekleyecek video, ses ve görüntü bilginiz virüsün kontrol altına alınması ve işlem güvenliği süreçlerinin yürütülebilmesi amacıyla işlenebilmekte ve kaydedilebilmektedir. İlgili video, ses ve görüntü telefon hafızasından dosya yüklemek suretiyle veya uygulama üzerinden kamera ile sağlanmaktadır. Bu izin uygulama içerisinde gelecek olan uyarı penceresi sayesinde verilebilecektir. Uygulamada “Covid-19 Aşı Bilgilerim” menüsünden aşı kartı oluşturulabilmekte ve telefon hafızasına pdf dosya türünde kaydedilebilmektedir.

Kullanım ve Telif Hakları Bakanlığımıza Ait Olan Diğer Uygulamalar

Uygulama içerisinde bulunan aşağıdaki tüm uygulamaların kullanım, yayım, telif vb. tüm hakları tamamen Bakanlığımıza aittir.

 • Sağlık Bakanlığı: Bakanlığımızın resmî web sitesidir.
 • Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS): Vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezleri ve aile hekimlerine Alo182 arayarak canlı operatörlerden, web üzerinden ya da MHRS mobil uygulamasından kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir sistemdir.
 • e-Nabız: e-Nabız sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır.
 • HealthPass: Vatandaşların aşı, test ve bağışıklık sertifikalarını uluslararası standartlarda saklayabileceği ve seyahat esnasında kolaylıkla kullanabileceği bir uygulamadır.
 • Korona Önlem: Vatandaşların yeni koronavirüs (COVID-19) semptomlarına göre ön değerlendirme yapması ve yapılan ön değerlendirmenin olumlu çıkması durumunda bir sağlık tesisini ziyaret etmesi tavsiyesinde bulunmak amacıyla geliştirilen bir uygulamadır.
 • Türkiye’ye Giriş Formu: Kişilerin Türkiye'de kalacağı süre boyunca Covid-19 pandemisi ile ilgili kişilere sağlıklı bilgi aktarabilmek, kişilerin ve sevdiklerinin sağlığını koruyabilmek adına geliştirilmiş bir web sitesidir.
 • İlacımı Kontrol Et (İTS Mobil): Türkiye'de kullanıma sunulan ilaçların, ambalaj üzerindeki karekodunu okutarak sisteme kayıtlı olup olmadığını sorgulayıp ilaç hakkında detaylı bilgilere erişebileceğiniz bir uygulamadır.
 • Maskemi Kontrol Et (ÜTS Mobil): İster Türkiye’de üretilsin ister ithal edilsin tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin kullanıcılar tarafından takibinin gerçekleştirilmesini sağlayan bir sistemdir..
Kişisel Verilerin Aktarımı

HES Uygulamasındaki kişisel verileriniz KVK Kanunu’nun 28 inci maddesinin ilk fıkrasında yer alan muafiyet halleri saklı kalmak üzere, hiçbir şekilde üçüncü taraflarla paylaşılmamaktadır.

Kişisel Veri Toplamanın Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz tamamen otomatik yollarla HES Uygulaması aracılığıyla elde edilmektedir. Kişisel verileriniz;

 • KVK Kanunu’nun 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca kanunlarda açıkça öngörülmesi ve (ç) bendi uyarınca veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için zorunlu olması ve
 • KVK Kanunu’nun 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca; kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis; tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından işlenmesi
hukuki sebeplerine dayanılarak işlenebilmektedir.

İlgili Kişilerin Hakları ve Veri Sorumlusuna Başvuru

HES Uygulaması Kullanıcıları KVK Kanunu’nun 11 inci maddesinde düzenlenen haklarını, KVK Kanunu’nun 13 üncü maddesi ve Veri Sorumlusuna Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ hükümleri çerçevesinde Bakanlığa başvurmak suretiyle kullanabilir.

KVK Kanunu’nun 13 üncü maddesi uyarınca yapılacak yazılı başvurular "T.C. Sağlık Bakanlığı, Üniversiteler Mahallesi, 6001. Cadde, No:9, Çankaya, Ankara" adresine; Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile yapılacak başvurular ise "sb@hs01.kep.tr" adresine iletilmelidir.